Faktodeks tanımı nedir.

Faktodeks iki ana koldan oluşan online bir platformdur. Vadeli alacaklarını nakte çevirmek isteyen kobiler ile finans ve faktoring kurumlarını aynı çatı altında toplayan ve kobilerin bu portalda en iyi oran ve fiyatı almalarına olanak sağlayan bir portaldır Faktodeks. Aynı zamanda vadeli satış yapan işletmelerin vadeli satış karşılığı aldıkları iskonto evraklarını (çek, senet gibi) sadece vergi kimlik numaralarını sorgulatarak finansal değerini, finanstan geçer bir evrap olup olmadığından piyasa analizine kadar birçok detayı üyelerine sunan inovatif bir algoritma içermektedir. Bu sayede üye firma ve kurumlarımızın finansal kayıp ve ticari zarara uğrama olasılıklarını minimalize eden, kullanımı çok basit bir portaldır.

Faktodeks kullanımı basit bir uygulama mı?

Evet, hem de oldukça basit bir kullanıma sahip. Her kültür ve yaş gurubunda kullanıcının, en basit ve kolay anlaşılacak yönlendirme ve tuşlarla talebini birkaç saniyede oluşturmasını sağlar. Aynı zamanda sadece iki tuşla sorgulamak istediğiniz ticari firmanın analizlerine ulaşmanızı sağlıyor. Hiçbir ek program veya uygulama indirmeden, internet bağlantısı olan her telefonda, web app özellikli sitemizden uygulamamızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu kadar basit ve kolay!

Faktodeks'i kimler kullanabilir?

Faktodeks'in "ilk kullanıcı" olarak nitelendirdiği hedef kitlesi KOBİ diye isimlendirdiğimiz küçük, orta ve büyük işletmelerin tümüdür. Genel bir tabirle tüm ticari işletmelerdir.

Faktodeks isminin anlamı nedir?

İlk duyulduğunda her ne kadar faktoring kelimesini çağrıştırsa da aslında Fakto Deks; "De Fakto" ve "İndeks" kelimelerinin kısaltmalarından oluşan bir uygulama. Nitelikli nicelik ve gerçeklik anlamına ek olan bilgi unsuru olma özelliği... Kısaca gerçek bilgiye ulaşmak anlamında birleşerek FAKTODEKS ortaya çıktı. Hizmet verdiğimiz kurumların başında faktoringlerin olması ve "Fakto" kısmının faktoringi çağrıştırması bizim için ayrı bir detay ve hoşluk katıyor. Bundan ziyadesiyle memnunuz.

Faktoringler dışında bu uygulamaya başka finans kurumları da dahil olacak mı?

Evet. Programımız o yönde. 2019 yılı içerisinde bu sisteme faktoring firmaları haricinde banka ve finansal kiralama şirketlerini de dahil edeceğiz. Bununla ilgili yazılım çalışmalarımız devam ediyor. Bankalar ikinci finans şirketleri kapsamında olacak. Kobilerin ve tüm rotatif ve çek karşılığı iskonta taleplerine en hızlı ve KOBİ'ler için en uygun kredilendirme detayını da hayata geçireceğiz. Tabii bunun için ilk önce mevcut sistemin ticari işletmeler tarafından eksiksiz algılanmasını hedefliyoruz. Hak verirsiniz ki Faktodeks inovatif bir proje ve daha önce yapılmamış bir sistem.

Faktodeks KOBİ'ler tarafından sizce neden tercih edilecek?

Maalesef birçok işletme mevcut ticaretleri esnasında likid ve nakit sıkıntısı yaşayabiliyorlar. Bu süreç içerisinde ticaretlerini geliştirmek ya da işletmelerini büyütmek amaçlı acil ve hızlı nakit arayışına girebiliyorlar. Banka ve finans kurumlarından limitleri dolu veya o ya da bu nedenle kredibilitesini yitirmiş hale de gelebiliyorlar. Durum bu hale gelince vadeli faturalı alacaklarını temlik veya çeklerini vadesinden önce faktoring gibi finans kurumlarından nakte çevirme zorunluluğunda kalabiliyorlar. Bu iskonta şeklinde Faktodeks KOBİ'lerimize en az zarar ve en düşük faiz garantisini sunuyor ve bu hizmet karşılığında hiçbir ücret talep etmiyor. Bu işlemleri en hızlı şekilde gerçekleştirirken üye olan finans kurumlarının verdikleri teklifler içerisinde en düşük faiz kesintisini seçme olanağı sunuyor. KOBİ'lerin finans ve faktoring firmalarını araması yerine finans/faktoring firmalarının onları bulmasını sağlıyor. Faktodeks hem emeklerinin karşılığı olan kazançlarını korurken, DEKS kısmıyla da vadeli satış yapmadan önce satış yapacakları firmanın piyasa bilgisini alacakları, vadeli evrakların finansal geçerliliğini ve finansal değerini de ölçümlemiş oluyor. Minimum zarar, maksimum kar sağlamış oluyorlar. Neden tercih etmesinler?

KOBİ'ler ve finans kurumları için güvenilirlik ve yasal sorumluluklarınız neler?

Faktodeks tamamen yasal bir platformdur ve sadece BDDK lisanslı finans kurumlarına hizmet vermektedir. Faktodeks uygulaması, yazılım dili ve şifreleme programları ile bir banka veya finansal kurum kadar iyi korunan bir uygulamadır. Bu yazılım 256bit SSL ile perçinlenmiş bir şifrelemeye sahip son derece güvenli bir sistemdir. KOBİ ve üyelerimizin kişisel bilgi ve dökümanları ARCON Bilişim Teknolojileri A.Ş.'nin güvencesinde, KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) şartnamesi ile arşivlenip korunmaktadır. Faktodeks uygulaması tamamen en son sistem güvenlik ve koruma ağının güvencesindedir. Faktodeks'i hayata geçirmeden uzun bir süre yasal sorumluluklarımızı, KOBİ'lerin doğacak haklarını ticari sır ve ticari gizliliklerini esas alan çalışmalarda bulunduk. Yazılım ve algoritmamızı buna göre geliştirdik. Çıkan sonuçtan gayet memnunuz.

Faktodeks'in kurucusu ARCON Bilişim A.Ş.'den biraz bahseder misiniz?

ARCON Bilişim 2016 yılı sonbaharında, inovatif fikirler fabrikası olarak hayata başladı. Çok genç bir şirket olmasına rağmen aynı anda yürüyen 3 büyük projeyle birlikte Faktodeks'in çatısını oluşturuyor. Hali hazında devam eden üç büyük projeyle kendi sektöründe ön sıralarda yeralmaya hazırlanıyor.